wtorek, 14 lutego 2012

KOLUMNY TOSKAŃSKIE wg Vignoli (Vignola)

W przypadku kolumny toskańskiej wg Vignoli stosunek średnicy dolnej (a więc maksymalnej) do całkowitej wysokości kolumny wynosi 1:7. Zwężenie trzonu kolumny wynosi zasadniczo 8:10 ale może się zmieniać w zależności od wysokości kolumny w myśl poprawki optycznej Witruwiusza.
Kolumna toskańska w/g Vignoli jest kolumną którą odbieramy jako smuklejszą w porównaniu z kolumną toskańską w/g Palladia. Zwężenie trzonu kolumny u Palladia wynosi bowiem 3:4.

kolumny betonowe
Szczegóły budowy kolumny toskańskiej w/g Vignoli

Plintus i baza kolumny pozostają bardzo podobne jak u Palladia, głowica i abakus są jednak zasadniczo odmienne.Astragal jest delikatniejszy, echinus ostrzejszy, szerszy i pozbawiony ćwierćwałka u swojej podstawy, natomiast abakus zyskuje dodatkową półeczkę czyli cymazję.


kolumna toskańska, kolumny toskańskie, Vignola
Głowica kolumny toskańskiej wg. Vignoli
Warto zauważyć że kolumny na powyższym zdjęciu są w stanie w jakim otrzymuje je Klient a więc w zasadzie wymagające już jedynie pomalowania.

kolumny betonowe
Kolumny toskańskie wg Vignoli.


kolumny doryckie, doric column, toskanische saule
Nasze kolumny wysokości ok. 5,25m na placu budowy.
kolumny betonowe
Tutaj w nieco późniejszym stadium...

toskanische saule, kolumny betonowe
Kolumny toskańskie wg Vignoli - stan surowy.
kolumna toskańska Vignola
A tu po jakimś czasie...

Zaprezentowana poniżej kolumna toskańska nie jest kolumną wg Vignoli w ścisłym tego określenia znaczeniu. Została bowiem dość znacznie pogrubiona względem pierwowzoru (o 25%). W ten sposób lepiej pasuje do konkretnej bryły architektonicznej - domu pracowni architektonicznej LK Projekt z Krakowa.

kolumny betonowe
Kolumna toskańska dworu polskiego.www.kolumny.biz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz